Zcela jednoduše: výživa

07.12.2008 13:57

 

Zcela jednoduše - VÝŽIVA

 

Tajemství zdravé výživy?  Jez, co ti chutná, naslouchej svému citu a vykuř si svou dýmku v klidu a míru.                                   (z knihy "Kráčejte vlastní cestou ke zdraví")

 

    Chceme ukázat cestu, jak se lze z vlastních sil stravovat přirozeně zdravě a jak jednoduchým způsobem přijít na ty pravé potraviny a živiny, tedy "prostředky k životu", aniž byste museli dodržovat nesmyslná, rigidní a deprimující pravidla. Spoléháme na to, že ve Vás dokážeme probudit upomínku toho, co již beztak víte. V tom spatřujeme svou úlohu - i v oblasti výživy.

   Nikde na světě neexistuje takový způsob stravování, který by všem lidem přinášel tentýž rezultát. Jsme obklopeni džunglí zeštíhlovacích kúr, kuchařských receptů a dietních rad, v knihách, rozhlase, televizi a především v časopisech. Pokud se nevzchopíme a nenalezneme svůj osobní, pravlastní cit pro to, co je rozumné a v soulau s přírodou, bez jakéhokoli ohledu na to, co všichni říkají, budeme ustavičně postrkováni sem a tam, od jedné správné výživy k jiné, od jednoho poradce k druhému. Proč to všechno? Proč dietní potraviny, nízkotučné potraviny, o něco obohacené potraviny, o něco ochuzené potraviny, umělé náhražky potravin? Jen z jediného důvodu: Pokladny chrastí, náklady stoupají a badatelé bádají!

   Skutečnost vypadá jinak: Výživu, jež Vás zachová ve zdraví a v radosti ze života, musíte objevit sami, vlastními silami. Může se měnit z hodiny na hodinu, ze dne na den, z jednoho údobí života na druhé a dokonce i od místa k místu! A k tomu, abyste zhubli (je-li to vůbec nutné) nepotřebujete nic jiného než změnu svého myšlenkového, respektive intelektuálního postoje k jídlu, nikdy však nějakou zvláštní dietu nebo způsob stravování !

   Znovu zdůrazňuji: Taková výživa, jež by byla pro všechny lidi správná, neexistuje! Existuje výhradně jen taková výživa, jež je zdravá a správná pro Vás. A tu nenaleznete ani v časopisech pro ženy,  ani v příručkách dietní stravy. Jedině Váš cit rozhoduje; Vaše srdce a Vaše duše musí umět cítit vnitřní souzvuk s tím, co právě přijímáte, abyste mohli vychutnat a dobře strávit zdravé jídlo a zdravé nápoje. Kdykoli a cokoli jíte či pijete, vychutnávejte to v klidu a nenechte si zajít zdravou chuť k jídlu tak, že Vám budou předhazovat buď obsah jeho látek, množství kalorií či obsah tuku. Je třeba dosáhnout jediné věci: ve Vašem konkrétním případě probudit Váš cit pro VAŠE správné stravování. Vaše osobní, přirozené vnímání Vám pak velice rychle odhalí přirozené hranice množství, kalorického obsahu, složení, atd.

   Zapomeňte nadobro na všechny diety a osvědčené předpisy a naslouchejte svému tělu, co Vám chce den co den říci. Jste neopakovatelní a nikdo Vás nezná lépe než Vy sami. Nikdy také nepotírejte své záchvaty "žravosti", nýbrž pátrejte po jejich skutečné příčině a snažte se na ně protipůsobit s láskou. Prostřednictvím zákazů, sebetrýznění a bědováním ještě nikdo nezeštíhlel, neuzdravil se, natož aby byl šťastný, zato změnou myšlení a jednání už ano!

    Na našich kurzech si o tom budeme hodně povídat, blíže si vše vysvětlíme a taky vyzkoušíme prakticky.

    

Kontakt

Mgr. Dagmar Horáčková

horackova.fitdaz@seznam.cz

Vyhledávání

Fotografie použita dle Creative Commons John-Morgan 

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode