Pohyb z pohledu Přirozeného zdraví

29.09.2008 20:41

     Všichni lidé se rodí s radostí z pohybu. Platí to o člověku, který je v současné době považován za sportovního, štíhlého, silného nebo je-li považován za kulatého, neohrabaného a mohutného medvěda, nebo za suchou neohebnou kostru. Žít s touto vrozenou radostí ze života nebo ji znovu získávat představuje pevný základ pro to, abychom zůstali zdraví, pomocí vlastních sil. Proč tomu tak je, o tom se dočtete v nesčetných knihách. A přitom by k odůvodnění stačila jediná věta: Co se nepohybuje, chátrá.

   Četné vnější vlivy nám postupně ničí pocit štěstí z této životně nutné činnosti (od natlačování do školních lavic až po kancelářskou židli a vynucování výkonu). Nejdůležitější překážkou jsou myšlenky typu: „jsem nesportovní“ , „co kdyby mě tak někdo viděl !“, vycházející z přesvědčení, že pohyb nebo sportovní výkon musí vždycky odpovídat nějakým měřítkům nebo vnějším formám a nárokům vzdáleným přirozenosti. Proč existuje tolik knih o cvičení, které všechny dohromady nejsou k ničemu, které doslova nevylákají ani myš zpoza kamen?

   Protože vlastní smysl pohybu není v tom, dělat něco „správně“. Tato utkvělá představa způsobuje, že zapomínáme, na čem při zdravém pohybu skutečně záleží. 

   Jediným cílem pohybu by měla být radost a plynoucí energie: Pohnete-li pažemi jen sem, a ne dále – dobře! Můžete-li běžet jen tak a tak rychle, ohnete se jen tak a tak hluboko, skočíte tak a tak daleko, tak a tak dlouho dokážete tančit – skvělé! Nikdy si jiného člověka, (nemluvě už o trenérovi ve fitku, o modelce na fotografiích v knize, či cvičitelce v televizi) neberte za vzor toho, čeho chcete nebo dokonce musíte dosáhnout.

   Jediným měřítkem pro zdar Vašeho záměru je opět jen Váš osobní cit. Jestliže cítíte, jak dokonce při sebenepatrnějších pohybech ve Vás postupně začíná proudit jakási síla, soustřeďte se pouze na ni !  Snažte se cítit, co se děje! Uvědomujte si, jak plyne síla, jakou radost to přináší, jak se radost a energie rozšiřuje z nejmenších pohybů a protahování do celého těla. A připomínejte si pak pouze tuto radost a energii ! Nemyslete na to, jak daleko, jak vysoko, jak rychle. Je naprosto lhostejné, k jakému sportu či typu tělesných cvičení Vás pak tato radost povznese. Ne metoda rozproudí sílu, ale Váš cit a Vaše sebedůvěra. A jen toto mějte stále na paměti.

   Co se při sportování a pohybu počítá, je radost, nikdy vnější forma. Pohyb umožňuje rozproudit energii. Plynoucí energie narušuje blokáddy v těle, hlavě a srdci. Uvolněné blokády rozpoutávají radost a sílu. Uvolněná radost pomáhá k tomu, abychom byli a zůstali zdraví – všude v těle, na celém duchu i duši. Ustrnutí je principem umírání, pohyb je princip života. Bez pohybu není zdraví!

 

   Možná, že nemůžete dělat to, co ostatní. Nevadí, začněte tam, kde jste schopni, s časem, který máte k dispozici.

   Pohyb snižuje chuť k jídlu, prodlužuje život, pomáhá metabolismu, reguluje váhu, snižuje stres, odbourává toxiny z těla, zlepšuje spánek, stabilizuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje náladu, zlepšuje vzhled pokožky.

 

   Stojí to za to?   Určitě ano!


 

Kontakt

Mgr. Dagmar Horáčková

horackova.fitdaz@seznam.cz

Vyhledávání

Fotografie použita dle Creative Commons John-Morgan 

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode